“Borsada 8 bin puanın üzerinde kâr satışları yaşanabilir”

Borsa İstanbul’da soluksuz yükseliş sekiz haftadır devam ederken, uzmanlar endekste yorulma işaretlerinin gözlenmeye başladığını belirtiyor. Olası bir düzeltme hareketinin de 8000-8200 puan seviyelerinde yaşanabileceğine dikkat çekiliyor.

Seçimlerin ardından hızla yükselen BIST 100 endeksi, 2023’te yüzde 40, mayıs sonundan itibaren ise yüzde 68 yükseldi. Borsaya dolar bazlı baktığımızda ise, son yedi haftadır yükselen endeks; yıl genelinde yüzde 3 kaybettirirken; seçimden bu yana yüzde 25 kazandırdı. 290 dolar seviyelerinde bulunan BIST 100 endeksi, dolar bazında rekorunu Kasım 2010’da 510 puana yükselerek görmüştü.

Ekonomim’den Şenay Zeren’e konuşan piyasa uzmanları, 8 bin puanın üzerinde kâr satışları yaşanabileceğini uyarısını yaptı. Piyasa uzmanları, şunları söyledi:

“8200 seviyesi endekste önemli bir teknik hedef konumunu aldı”

Tuncay Turşucu Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu Tuncay Turşucu: Borsa endeksi seçimlerden bugüne yüzde 68 yükseldi. Seçimlerin ardından Türkiye ekonomi yönetiminde oldukça ciddi değişiklikler yaşandı. Rasyonel dönüş olarak ifade edilen bu değişikliklerin borsada satın alındığını gördük. Hisse senetlerindeki mevcut risk iştahının devam edebileceğini düşünüyoruz. Bu noktada zaman zaman kâr satışları görmemiz mümkün. 8200 seviyesi endekste önemli bir teknik hedef konumunu aldı. Bu seviyelerde kâr satışları yaşanabilir.

“Kâr realizasyonu her şeyi daha sağlıklı hale getirecektir”

Ata Portföy Genel Müdür Yardımcısı Batuhan Özşahin: Ekonomi programındaki rasyonelleşme mesajları ve atılan adımlar piyasaya olan güveni desteklerken, bir yandan da TL mevduat faizlerindeki ciddi düşüş, borsanın karşısında oluşan alternatifi daha geri plana çekti. İkinci çeyrek bilançolarında havacılık, otomotiv sektörlerinin zaten kuvvetli gelmesi bekleniyordu ama beklenenden de iyi sonuçlarla karşılaştık. Bankacılık ve sigorta sektörü ise, çok daha iyi sonuçlar açıkladı ve bunları sürpriz iki sektör olarak düşünebiliriz. Emtia sektöründe daha zayıf sonuçlar açıkladığını görüyoruz; endeksin ulaştığı 7800 seviyesinden 8000-8200 bandına kadar yükselişin devam edebileceğini düşünüyoruz. Bir kâr realizasyonu, her şeyi daha sağlıklı hale getirecektir. Burada da geleceğimiz noktanın 7200 puan olabileceğini, onun altındaki önemli desteğin de 6800 olduğunu düşünüyoruz.

Yıl sonu endeks tahmini 9000 puan seviyesinde

Alnus Yatırım Araştırma Direktörü Volkan Dükkancık: Kısa vadeli beklentileri hızla fiyatlayan ve tüketen endekste yorulma emarelerinin başladığını söylemek mümkün. Orta-uzun vadeli yeni bir hikaye yaratmaya başladığımız gerçeğini akılda tutmakla birlikte, kısa vadede yaşanan hızlı yükselişin ardından bir miktar soluklanma ve konsolidasyon isteği önümüzdeki günlerde öne çıkabilir. Stratejik olarak endeks için yılsonu 3,00- 3,25 dolar (yılsonu kur tahminimizle 8800- 9000) hedefimiz bulunuyor. 8000-8200 civarından başlayabilecek olası bir düzeltme sürecinde 7400 ve 7100 seviyelerini destek olarak takip edeceğiz.

Özellikle 7100 seviyesine olası geri dönüşlerde, bu trendin dışında kalmış yatırımcıların, doğru sektör ve hisse seçimleriyle trende dahil olabileceklerini düşünüyoruz. Bu noktada, perakende, gıda, tekstil, teknoloji, havacılık ve bankacılık sektörlerinin yılın devamı için cazip görünmeye devam ettiğini düşünmekle birlikte, hisse bazında değerlendirmelerin de dikkate alınması gerekiyor. Seçim sonrası dönemde borsaya 2 milyar dolar civarında bir yabancı girişi de gerçekleşirken yabancı payı yüzde 27’lerden yüzde 31’e yükseldi. Ancak gelen yabancıların daha çok kısa vadeli fırsat peşinde koşan agresif hedge fonlar olduğu kanısındayız. Kalıcı ve uzu vadeli yabancı girişleri için enflasyonda kalıcı bir düşüş ve daha sıkı bir para politikası duruşunun benimsenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx