Dikkat: Ethereum ICO Balinası, 8 Yıl Sonra Uyandı!

Eski bir Ethereum yatırımcısı, bugün yaklaşık 8 yıl aradan sonra 14.7 milyon dolar değerine ETH’yi hareket ettirdi. Yaygın bir hipotez, balinanın şifresini muhtemelen şimdi hatırlamış olabileceği.

Ethereum ICO yatırımcısı 14,7 milyon dolarını yeni bir cüzdana aktardı

Lookonchain raporuna göre 8 yıldır uykuda olan dev bir balina, bugün 8.000 ETH’yi (yaklaşık 14.7 milyon dolar) yeni bir adrese aktardı. Dev balina, 2014 Ethereum ICO’nun katılımcılarındandı. Bu dönemde Ethereum’un ilk günleri sırasında 8.000 ETH satın aldı.

Durgun balina, bu ani faaliyetin arkasındaki nedenler hakkında çok sayıda soruyu gündeme getiriyor. Balinanın sıradaki hamlesi kripto topluluğunun ve piyasa analistlerinin dikkatini çekiyor.

https://twitter.com/lookonchain/status/1662696913433669632

Günün önemli ETH transferi, meraklılar arasında çok çeşitli teorileri ve varsayımları ateşledi. Yaygın bir hipotez, katılımcının erken benimseyen biri veya şimdiye kadar varlıklarını unutmuş olan tutkulu bir kripto para birimi meraklısı olması. Ethereum’un son birkaç yılda değerindeki olağanüstü artış göz önüne alındığında, bu açıklama kulağa mantıklı geliyor.

Diğerleri, balinanın portföyünü yeni altcoin’ler ile çeşitlendirmek istediğini öne sürüyor.

Balina yeni avların peşinde mi?

Ethereum altındaki ikinci katman (L2) çözümleri, ağın ölçeklenebilirliğini ve yüksek işlem ücretlerini ele almanın bir yolu olarak sürdürülebilir bir şekilde çekiş kazandı. Sonuç olarak, The Block verilerine göre Ethereum’daki L2 veri ücretleri ATH seviyesine ulaştı.

L2 veri ücretleri, Ethereum L1 Mainnet üzerine tabanlı L2 ağlarında veri aktarımı ve işlem yürütme ile ilgili maliyetleri ifade eder. Daha fazla kullanıcı ve uygulama L2 çözümlerini kullandıkça, bu ölçeklendirme çözümlerine yönelik artan kullanım ve talebi yansıtan off-chain işlemlerin işlenmesine yönelik talep artıyor.

Balinanın yeni bir yatırım stratejisi olacaksa, bunun için muhtemelen tekrar Ethereum ağını tercih edecek. Şu anda Arbitrum ve Optimism olmak olmak üzere, Ethereum’un öne çıkan projelerinin tümü Katman-2 kategorisinde.

Ethereum TVL rekabetinde geri düşüyor

ETH’deki düşüş, piyasanın genel Kilitli Toplam Değer (TVL) performansına da yayıldı. DefiLlama, metrikte artış olduğunu gösterse de, 13,27 milyon dolar ile ana rakiplerinin çok altında kaldı.

TVL, bir Blockchain’de staking için bir likidite havuzu olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Metrik arttığında, bir protokolün sağlığının mükemmel olduğu anlamına gelir. Ancak düştüğünde, protokole yönelik tehditleri açar. Böylece aç likiditenin bir göstergesi olarak hizmet eder.

zkSync Era, 127,63 milyon dolar TLV ile Polygon zkEVM’nin de önünde yer alıyor. Optimism açısından durum tamamen farklıydı. Optimism için, 889.36 milyon dolarda bir çeşit istikrar sağlamış görünüyor. Veri ücretlerinde olduğu gibi, Arbiturm da 2,34 milyar dolarlık TVL ile ilk sırayı aldı.

Halihazırda, iyimser toparlamalar (optimistic rollups) yatırımcıların kalbini çalıyor gibi görünüyor. Bu nedenle, ZK kohortunun pazar payını etkilemek ve geliştirmek için daha fazlasını yapması gerekecekti. Bu arada, Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere sıradaki büyük Ethereum güncellemesi için tarih belli oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir