Omega 3 Deposu Olan Sofralarınızdan Eksik Etmeyeceğiniz Mart Ayı Balıkları Rehberi

Zengin bir vitamin deposu olan balık küçük büyük herkes tarafından tüketilmelidir. Her balık her mevsimde olmaz. Balıklarında tüketilmesi gereken uygun mevsim koşulları vardır. İşte karşınızda mart ayının balıkları ?

Kalkan balığı: Yassı bir balık olan kalkan balığı Ege, Karadeniz ve Marmara Denizinde avlanabilir. En lezzetli zamanı ocak sonundan mart ortalarına kadardır. Tavası çok güzel olur. Buğulaması ve kağıt kebabı da yapılır.

Kalkan balığının ortalama bir kilosu 1370 liradır.

Gümüş balığı: Aterina olarak da bilinir. Atherinidae familyasından kemikli bir balık cinsidir. Sırtı yeşilimsi sarı, yan tarafı ise kül rengidir. Uzunluğu 10 cm dolaylarında olan gümüş balığı, plankton hayvanları ve balık yumurtaları ile beslenir. Eti oldukça lezzetli olmakla beraber lüfer, levrek gibi balıkların avlanmasında yem olarak da kullanılmaktadır.

Gümüş balığının ortalama bir kilosu 80 liradır.

İzmarit: Eti çok lezzetli olan izmarit balığı, vitamin ve mineral açısından zengin bir balıktır. İçerisinde A, B1, B2, D ve E vitaminlerinin yanı sıra çinko, iyot, kalsiyum ve bolca fosfor bulunur. Yağlı bir balık olduğu için çoklu doymamış yağ asitlerini bolca bulundurur.

İzmarit balığının ortalama bir kilosu 20 liradır.

Levrek: Vücudun ihtiyaç duyduğu Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini levrek yiyerek sağlamak mümkün. Çinko iyot, selenyum, magnezyum, kalsiyum ve potasyum, demir bünyesinde barındıran levrekte kalsiyum ve bolca fosfor da bulunuyor. A, D, E ve B1, B2, B3, B5, B6, B12 vitaminlerinin de kaynağı olarak levreğin özellikle kış hastalıklarından korunabilmek adına bolca tüketilmesi önem taşıyor.

Levreğin bir kilosu ortalama 160 liradır.

Tekir balığı: Ülkemizdeki bütün denizlerde avlanabilen lezzetli ve ekonomik değeri yüksek bir balık cinsidir. Yakın akraba olmaları nedeniyle sıklıkla barbunya balığı ile karıştırılır ancak ikisi farklı balıklardır.

Tekirin bir kilosu ortalama 280 liradır.

Kaya balığı: 200’den fazla cinsi bulunan Gobiidae familyasına ait bir balık olan kaya balığı, genellikle 10 cm büyüklüğündedir. Çok avlanan fakat az yenilen bir balık türüdür. Mezgit, morina gibi yassı balıklar gibi ticari açısından önemlidir.

Kaya balığının bir kilosu ortalama 245 liradır.

Dil balığı: Ülkemizin bütün denizlerinde yaşayabilen bir dip balığıdır. Bu yönüyle kalkan balığına benzemektedir. Genellikle 30-40 metre derinliklerde tatlı su ile tuzlu suyun karıştığı bölgelere yakın alanlarda yaşar. Ortalama 30-50 cm arasında 300-600 gr arasındadır.

Dil balığının ortalama bir kilosu 350 liradır.

Mezgit balığı: En fazla Karadeniz’de bulunan lezzetli bir balıktır. Ortalama 30 cm büyüklüğünde olup sürüler halinde 30-40 metre derinlikte dolaşırlar. Ekonomik değeri yüksek olan mezgit en sevilen balıklardan biri olup tavada pişirilerek yenilebilir.

Mezgittin ortalama bir kilosu 50 liradır.

Diğer içeriklerimiz de ilginizi çekebilir:

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*