Seçimden Sonra Doların Üzerindeki En Önemli Baskı KKM Olabilir

Seçimlere doğru ekonomide ‘analizler, analizler, neymiş bu analizler?’ diye baktığımız her yerde seçimlerden sonrasına dair bir dolar beklentisi görüyoruz. Ancak dolar/TL’de KKM’nin etkisi ve seçimi sonrasına yönelik durumu da merak ediliyor. Uzmanlar ne diyor bakalım.

Malumunuz KKM doların önüne adeta bir set gibi çekilmişti. 2021 Aralık ayında ancak son dönemde görülen o ki vatandaşın döviz alımları hız kesmezken, yine dövize endeksli TL enstrüman olan KKM de seçim sonrasına bir sorun olarak büyüyor.

KKM büyüklüğü 2,1 trilyon TL’ye ulaşarak rekor kırarken, önemli iktisatçılardan Prof. Dr. Korkut Boratav, Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’a yaptığı açıklamalarda, seçim sonrası olası iktidar değişikliğinde Millet İttifakı için uyarıda bulunuyor. 

KKM’nin makas ya da bıçaklar kesilir gibi kesilmemesi gerektiğine değinen Boratav, ‘ihtiyatlı bir geçiş süreci uygulanması gerektiğini’ söylüyor. Çünkü kurlarda olası bir tırmanış, tüm planları altüst edebilir.

Boratav, KKM’nin bitişinin ertelenmesi gerektiğini, yaklaşık 1 yıl sonra yapılacak yerel seçimleri, ekonomide yaklaşık 1 yıl “yumuşak geçişle” gidilmesi gerektiğini söylüyor.

Türkiye’de döviz kurunun vatandaş algısında istikrara işaret ettiğini vurgulayan deneyimli iktisatçı, bankacılık sektöründen yapılan açıklamaların dikkate alınması gerektiğini, para politikasında da bankaların inisiyatif almasına öncelik verilmesini önemsiyor. 

Muslukların hemen kapanamayacağına da dikkat çekerek, Arjantin örneğini de veren Boratav, ihtiyatlı olunması gerektiğini, ‘Neoliberal politikalara tam program olarak geçişin’ Arjantin’de hem enflasyon hem de işsizlik, büyüme gibi göstergelerde çöküntü yarattığını hatırlattı.

Bu ortamda bankalar da müşterilerine adeta KKM yapmak için kırmızı halılar seriyor.

Ekonomim’de Şebnem Turhan’ın ‘kur’ olarak nitelediği, bankaların KKM hesaplarını büyütmek adına müşterilerine ‘ikna’ mesaisi yaptığını belirtiyor. BDDK verilerine göre, geçen hafta KKM’de 137,8 milyar TL artışla 2,1 trilyon TL birikerek, haftalık bazda artış rekoru kırıldı.

Düzenlemelerin getirdiği ‘cezalar’ bankaları seçim öncesi yoğun bir KKM mesaisine soktu. Bankacılık sektörü çalışanlarının tabiri caizse müşterilere KKM için yalvardığı belirtildi. Hedefleri yakalamak için müşterileri KKM’ye yönlendirmeye çalışanları seçim sonrası ne beklediği ise bilinmiyor.

Murat Ülker’in de paylaştığı KKM haberi!

KKM’yi seçimden sonraki hükümet için ‘önüne konan bir bomba’ olarak tanımlayan Nuray Tarhan, 10haber’de Prof. Dr. Şenol Babuşcu ile konuşuyor. 

İş dünyasının sosyal medyası LinkedIn’de Murat Ülker de bu röportajı paylaşıyor.

KKM’nin yeni hükümet için büyük sorunu olacağına işaret eden Babuşcu, yine de Boratav gibi ihtiyatlı olunması gerektiğine dikkat çekiyor.

Seçim sonuçlarının iktidardan yana olması halinde dolar/TL’nin 25-28 TL aralığında olacağını tahmin edilirken, muhalefetin kazanmasındaysa, yabancı sermaye girişi beklendiğinden, kurlarda yatay bir seyir beklendiğini belirtiyor. 

Eski bankacı Babuşcu, kurlardaki baskının TL’nin değer kazanmasını sağlamasına karşın, enflasyonun halen çok yüksek olduğuna değinirken, ihracat vb. alanları olumsuz etkilemeye devam ettiğini belirtiyor. 

Yeni kurulacak hükümeti bekleyen sorunlardan bir diğeri ek bütçe olarak öngörülürken, EYT, asgari ücret zammı, kamu çalışanları maaş zamları, sonrası bir de deprem felaketlerinin eklenmesiyle sorunların büyüdüğüne işaret ediyor.

Seçimler, siyaset sahnesi için önemli olduğunda daha çok Türkiye ekonomisi için kritik önemde bulunuyor. Sizce? Yorumlarda buluşalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir