Sicili kabarık! Akşener’in hayatı bölücülükle geçti

  •    Haber7-Özel

Büyük umutlarla terör örgütünün siyasi kanadı bile dahil edilerek kurulan 7’li masada 14 ve 28 Mayıs yenilgileri sonrası ortalık karıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener‘in koltukları tartışma konusu olurken, Akşener’in eski danışmanından çarpıcı açıklamalar geldi. Akşener’in eski danışmanının iddiaları, seçimi kaybeden Akşener‘in ana muhalefet partisi olmak hedefini bir kez daha gözler önüne serdi. 

CHP’Yİ DİZAYN ETMEYE ÇALIŞACAK

İYİ Parti’den istifa ederek AK Parti‘ye geçen Meral Akşener’in eski danışmanı Dr. Hasan Sami Özvarinli, Akşener’in önümüzdeki döneme ilişkin dikkat çeken iddialarda bulundu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Özvarinli, Akşener’in CHP’yi dizayn etmeye çalıştığını söyledi. Akşener’in Buğra Kavuncu ve Ekrem İmamoğlu üzerinden Cumhuriyet Halk Partisi’ni dizayn etmeye çalışacağını iddia eden Özvarinli, “Birçok defa şahidimdir ki, Ekrem İmamoğlu Meral Akşener’in kırmızı çizgisidir. Cumhuriyet Halk Partisi’ne  Ekrem İmamoğlu’nu Genel Başkan yapmak için mücadele verecek” sözlerini sarf etti. 

HAYATI BÖLÜCÜLÜKLE GEÇTİ

Özvarinli’nin bu açıklamalarının ardından Akşener’in bugüne kadarki siyasi sicili akıllara geldi. Akşener siyasi hayatı boyunca birçok bölücülüğe imza attı. 1990’lı yıllarda Tansu Çiller’in DYP’sinde ikilik çıkaran Akşener, katıldığı bir programda ise “Refah-Anavatan koalisyonu ben yıktım” itirafında bulunmuştu. AK Parti’nin kuruluşunda da görüşmelere katılmasının ardından ayrılan Akşener, sonrasında MHP‘yi bölmek için yola koyuldu, başarılı olamayınca ise MHP’den de ihraç edildi. Aynı Akşener’in bugün de şaşırtmayarak CHP’yi bölmek ve ana muhalefet partisi olmak için harekete geçtiği iddia ediliyor.

İşte Akşener’in bölücülük geçmişi;

DYP’Yİ KARIŞTIRMAYA ÇALIŞTI

1990’lı yıllarda siyasi hayata giriş yapan Meral Akşener, 1995’te Tansu Çiller‘in DYP’sinden milletvekili olarak TBMM’ye girdi. 1996 ve 1997 yılları arasında merhum Necmettin Erbakan tarafından kurulan koalisyon hükümetinde İçişleri Bakanı olarak görev alan Akşener, partide ikilik çıkarmaya çalışınca kısa bir süre sonra partiden ayrılmak zorunda kaldı. 

‘REFAH-ANAVATAN KOALİSYONUNU BEN YIKTIM’

Akşener’in bölücülüğü 25 yıl sonra dolaşıma giren bir programın reklam arası görüntüleriyle tekrar gözler önüne serildi. 1997 yılında Mehmet Ali Birand’ın sunduğu 32. Gün adlı programda yayın öncesi yaptığı konuşma ortaya çıkan Akşener, Refah Partisi-Anavatan Partisi‘nin oluşturduğu koalisyon hükümetini nasıl böldüğünü itiraf etti. Akşener yıllar sonra yayınlanan o videoda “Refah-Anavatan koalisyonunu ben yıktım, kadınlarla yıktım” demişti. 

ÖNCE AK PARTİ’YE GELDİ, SONRA VAZGEÇTİ

Tansu Çiller‘in öğrencisi olduğunu söylerken ona sadık kalamayan Akşener, 2000 yılının Şubat ayında ANAP ile temaslarda bulundu. Umduğunu bulamayan Akşener, bu kez ise çıkış yolu olarak kuruluş aşamasında olan AK Parti‘ye yöneldi. AK Parti ile bir takım görüşmelerde bulunan Akşener, Recep Tayyip Erdoğan‘la düştüğü anlaşmazlıklar nedeniyle partiye katılmaktan vazgeçti.

MHP’Yİ BÖLME GİRİŞİMİ

Siyasi hayatına Milliyetçi Hareket Partisi’nde devam etme kararı alan Meral Akşener,  2007’de milletvekili seçildi ve bu süre içerisinde MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye siyasi işler alanında başdanışmanlık yaptı. MHP‘de de rahat duramayan Akşener, 2015 seçimlerinin ardından Bahçeli’ye bayrak açtı. MHP‘yi bölme girişiminde bulunan Akşener, başarısız olunca 8 Eylül 2016 tarihinde MHP’den ihraç edildi. Sonrasında ise İYİ Parti’yi kurarak kendisini genel başkan ilan etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx