Yaşadığımız Dünyayı ve İnsanlığı Şekillendiren Tarihin 7 En Önemli Olayı!

İnsanlık tarihini şekillendiren birçok olay olmasına rağmen listemizdekiler kadar etkili olan çok olmayacaktır. Nazi Rejiminden Mısır Piramitlerine kadar tarihin en önemli dönük noktalarını beraber inceleyelim.

1. Almanya ile müttefik güçler arasında 1. Dünya Savaşı sonrası imzalanan Versay Antlaşması (1919 sonucu Almanya silahlarından arınmayı kabul etti.

Bu anlaşma sonucu Almanya yaptıklarının sorumluluğunu aldı, diğer ülkelere tazminat ödedi. Anlaşmanın etkileri ise bugün hala hissediliyor.

2. Kolomb’un Yolculukları (1492) tarihi şekillendiren bir diğer olaydı. Bu yolculuk sonucu Amerika’nın yerli halkını tamamiyle değişecek ve kolonizasyon dönemi başlayacaktı.

Ayrıca dünya Keşif Çağı’na girdi ve sömürgecilik yarışı başlamış oldu.

3. Bağımsızlık Bildirgesi (1776) ile Amerika bağımsızlığı ilan etti. İngiltere’ye karşı savaş açıldığı bu dönem yeni bir ulusun kurulmasını işaret ediyordu.

Thomas Jefferson tarafından yazılan bildirge günümüzde Amerikalı insanlarca hala kullanılan yasaları ve hakları çevreliyor.

4. 11 Eylül Terör Saldırıları (2001), El Kaide uçakları kaçırarak Dünya Ticaret Merkezi’ne ve Pentagon’ saldırdı. Bu saldırılarda yaklaşık 3 bin kişiye yakın insan öldü.

Bütün dünyayı şoke eden 11 Eylül Saldırısı, terörizm’e karşı olan bakış açısını bütün dünya için değiştirdi ve küresel bir odak noktası haline getirdi.

5. Mısır Piramitleri’nin inşası yaklaşık 20 yıl ve 2.3 milyon taş blok gerektirmişti. Mısır Piramitleri de tarihte önemli bir noktadır.

Dini, politik ve tarihi açıdan derin değerler taşıyan Mısır Piramitleri günümüzde de birçok teori ve araştırmanın konusu olmaya devam etmektedir.

6. Berlin Duvarı’nın Yıkılışı (1989), Berlin Duvarı; aileleri birbirinden ayırdı ve yaklaşık olarak 30 yıl ülkeyi iki parçaya böldü.

Berlin Duvarı’nın yıkılması ise Avrupa’daki komünist yönetimin yıkılışını simgeleyen ve Almanya’nın yeniden birleşmesi ile sonuçlanan tarihin en önemli dönük noktalarından birisiydi.

7. Holokost, İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudileri hedefleyen ve yaklaşık 6 milyon Yahudi’nin öldürüldüğü akılalmaz bir soykırımdı.

Bugün ise Holokost, acımasızlık ve caniliğin karşısında umut ve dayanıklılığı sembolize eden tarihin en büyük sembollerinden birisi haline gelmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir