Antalya’ya ziyaretçi akını! Hava yoluyla gelenler 7 milyonu geçti

DHA

Türkiye’de turizm kentlerinin başında Antalya geliyor…

Binlerce yerli ve yabancı vatandaş turizm kentine akın ediyor.

Bunun ardından turizm cenneti Antalya, bu yıl da yeni rekorlara imza atıyor.

Daha yılın ilk 6 ayında yaklaşık 6 milyon 14 bin 412 turistin geldiği kentte, yeni bir rekor kırıldı.

Turist sayısı 7 milyonu aştı

Antalya Havalimanı ve Gazipaşa-Alanya Havalimanı olmak üzere iki havalimanına sahip olan kente temmuz ayında, günlük ortalama 85 bine yakın yabancı turist giriş yaptı.

Bu yıl kente gelen yabancı turist sayısı 7 milyonu aştı.

Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre 1 Ocak-18 Temmuz tarihleri arasında iki havalimanı aracılığıyla kente gelen yabancı turist sayısı 7 milyon 37 bin 883 oldu.

Yüzde 24 artış oldu

2022 yılının aynı döneminde 5 milyon 658 bin turistin ziyaret ettiği kentte, bu yılın aynı dönemindeki artış yüzde 24 oldu.

Bu yıl 1-18 Temmuz tarihleri arasında toplam turist sayısı 1 milyon 373 bin 704 olurken, geçen yıl temmuz ayının aynı dönemine göre de yüzde 10’luk artış kaydedildi.

Temmuz ayının 18 günlük döneminde, turizmde rekor yılı olarak bilinen 2019’un temmuz ayı aynı döneminde 1 milyon 487 bin olan turist sayısı da geçildi.

“14-15 milyon civarında rakamı yakalayacağız gibi”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçen günlerde yaptığı konuşmasında, bu yıl turist sayısının 14-15 milyonu geçmesini beklediklerini ifade ederek şöyle dedi:

En çok geliri elde ettiğimiz şehir Antalya. Ziyaretçi sayısı da oldukça yüksek. Bu yıl inşallah 14-15 milyon civarında bir ziyaretçi alarak, pandemi öncesi rakamlara yakın bir rakamı yakalayacağız gibi gözüküyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx