Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’nda

HEDEP Şanlıurfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan, geçen 8 Kasım’da TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda açıklamalar yapan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya, 700’ncü haftadan bu yana İstanbul’daki Galatasaray Meydanı’ndaki oturma eylemleri yasaklanan ve her seferinde gözaltına alınan Cumartesi Anneleri ile ilgili soru yöneltti.

Polislerin Cumartesi Anneleri’ne ve kayıp yakınlarına müdahalede bulunduklarını belirterek, kelepçelenerek gözaltına alındıkları fotoğrafları gösterdi ve bu konudaki düşüncelerini sordu.

Yerlikaya, “Cumartesi Annelerinin yaşadığı mağduriyettir. En kısa zamanda çözüm üreteceğiz” dedi.

MÜDAHALE EDİLMEDİ

Yıllardır kayıp olan yakınlarını arayan Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları, Bakan Yerlikaya’nın TBMM’deki bu sözlerinin ardından bugün 972’inci haftada, herhangi bir engelleme olmadan Galatasaray Meydanı’nda toplandı. Oturma eyleminin ardından bir basın açıklaması da yapıldı.

Polis geçen hafta olduğu gibi bu hafta da Cumartesi Annelerine bir müdahalede bulunmadı.

TEŞEKKÜR EDİLDİ

Yapılan açıklamada, “Bu ülkenin vicdanı olan Galatasaray Meydanı’nda bulunuyoruz. Bu sürede, bu meydana çıkmamızda yanımızda olan, bize destek veren, emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler” denildi. Yıllardır kayıp olan kişilerin isimleri okunarak, bulunmaları istendi.

İHD: YENİDEN GALATASARAY MEYDANI’NDAYIZ

İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi de sosyal medya hesabından, “Cumartesi Anneleri eylemi ile ilgili Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu hak ihlali kararının uygulanması yönündeki ısrarlı çabalarımız sonuç verdi. Yeniden Galatasaray Meydanı’ndayız” paylaşımı yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx