Dünyadaki Ekonomi Çevrelerinin Yakından Takip Ettiği 10 Önemli Finansal Konferans

Dünya genelinde uygulanan farklı ekonomi politikalarını ve gelişmelerini takip etmek için düzenlenen konferanslara katılmak oldukça değerli. İşte dünya ekonomileri hakkında kendinizi geliştirebileceğiniz ve bir şeyler öğrenebileceğiniz konferanslar bu içeriğimizde!

1. APEC Zirvesi

Açılımı Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği olan APEC, 21 ülkenin dahil olduğu uluslararası bir örgüttür. Dünya ekonomisinin %60’ını bu 21 ülke temsil ederken APEC Summit’te de her yıl iş birlikleri, ticaret ve yatırım konuşulur.

2. BRICS Zirvesi

BRICS içerisinde Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika bulunmakta. Bu zirve aslında bu ülkelerin ekonomileri hakkında konuşulan diplomatik toplantı olarak da nitelendirilmekte.

3. G7 Zirvesi

Açılımı Group of Seven olan G7 isminden de anlaşılacağı üzere Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık,  İtalya, Fransa, Japonya ve Kanada olmak üzere 7 ülkeden oluşur. 7 ülke ekonomik politikalarını görüşmek için G7 zirvesinde buluşmaktadır.

4. G15 Zirvesi

Açılımı Group of 15 olan G15’te şu anda 18 farklı ülke bulunmaktadır. 18 ülke olmasına rağmen ismi değişmeyen G15 zirvelerinde ülkelerin yatırı, ticaret ve teknoloji alanındaki iş birliklerinin arttırılması üzerine çalışılmaktadır.

5. G20 Zirvesi

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye ve Avrupa Birliği Komisyonu’nun da dahil olduğu G20 zirvesinde Doğu-Batı ekonomik ilişkileri ele alınmakta.

6. Afrika Dünya Ekonomik Forumu

Benin, Burkina Faso, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kongo, Fildişi Sahili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Gabon, Gana, Gine, Kenya, Liberya, Malavi, Mali, Mauritius, Mozambik, Nijer, Nijerya, Ruanda, Senegal, Sierra Leone, Güney Afrika, Tanzanya, Togo ve Uganda’nın katıldığı Afrika Dünya Ekonomik Forumu’nda bu ülkelerin ekonomilerine odaklanılmakta.

7. Ambrosetti Forumu

Uluslararası ekonomi ve politika sahnelerinin birlikte ele alındığı Ambrosetti Forumu ülke liderlerinin ve politikacıların buluşarak görüş ve iş birliği yapmalarını sağlamakta.

8. Global Tech Summit

Teknoloji endüstrisine odaklanan Global Tech Summit ekonomi ile teknolojiyi birlikte ele alan bir konferanstır. G20 ülkeleri tarafından planlanmaktadır.

9. St. Gallen Sempozyumu

Uluslararası Yönetim Sempozyumu olarak bilinen St. Gallen Sempozyumu İsviçre’deki St. Gallen Üniversitesi’nde her yıl düzenlenen bir konferanstır. Güncel ekonomik, siyasal ve sosyal gelişmeler değerlendirmektedir.

10. Dünya Ekonomik Forumu

Her yıl İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlelen Dünya Ekonomik Forumu’na dünyanın en tanınan iş insanı ve politikacıları katılmakta. Ekonomi ile birlikte ekonomiyi de yakından etkileyen dünya sorunlarının ele alındığı konferans serisi oldukça ünlü ekonomik konferanslar arasındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*