Emine Erdoğan’dan depremzedeler için açılan ”Hayır Çarşısı”na destek ziyareti

Şule Yüksel Şenler Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Eyüpsultan’da “Deprem Bölgesi Gönülden Gönüle Kardeşlik Köprüsü Hayır Çarşısı” etkinliği düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da destek ziyaretinde bulundu.

“HER EV BİR HAYIR KURUMUNA DÖNÜŞTÜ”
Yıllardır, dünyanın her yerine yetişen ve afetlerin yaralarını sarmak konusunda büyük bir deneyime sahip olan Türkiye’nin, deprem sonrası bu kez kendi topraklarında, devlet ve milletiyle el ele, gönül gönüle verdiğini vurgulayan Erdoğan, “Gönüllüler, sivil toplum kuruluşlarımızın aracılığıyla olsun bireysel girişimleriyle olsun afet bölgesindeki halkımızın yardımına koştular. Bu zorlu süreçte, güzel ülkemizdeki her evin bir hayır kurumuna, her vatandaşımızın iyilik neferine dönüştüğüne birlikte şahit olduk” diye konuştu.

“TÜM KURUMLAR GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK”
Asrın felaketinin bir anda asrın dayanışma hareketine dönüştüğüne dikkati çeken Erdoğan, devletin ve bütün sivil toplum örgütlerinin ilk gün olduğu gibi bugün de halen sahada, halkın yanında olduğunu ifade etti. Emine Erdoğan, afetzedelerin tamamı evlerine, iş yerlerine ve okullarına kavuşana kadar tüm kurumların gece gündüz çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Emine Erdoğan, “Binlerce yıldır afetlere ve savaşlara direnen ve daima küllerinden yeniden doğan, medeniyetlerin buluşma noktası şehirlerimiz, elbette bir kez daha ihya edilecektir. Bizler birlik oldukça devletimizin altından kalkamayacağı hiçbir derdimiz olmadığına inanıyorum” ifadelerini kullandı.
Konuşmasını hayırseverlere hitap ederek sürdüren Emine Erdoğan, “Merhamet gönlün zekâsıdır, hayırseverlik ise başkalarını kalbinde ağırlayabilmektir. Tanımadığı insanların derdiyle dertlenebilmek, insanlar arasında kurulabilecek en anlamlı ilişkilerden biridir” dedi.

Dünyada hiçbir milletin, elinde olanı paylaşarak desteğe gereksinim duyanlara ayrımsız kucak açma konusunda Türkiye ile yarışamayacağına vurgu yapan Emine Erdoğan, bu nedenle Türkiye ve Türk insanının “dünyanın vicdanı” olarak anıldığını kaydetti.

“SÜREKLİLİĞİ SAĞLAMAK GEREKİR”
Emine Erdoğan, “Afet zamanlarında imdada yetişmenin, acılar tazeyken elini taşın altına koymanın yanı sıra sürekliliği de sağlamak gerekir. En faydalı insani yardım, yeniden inşa etmeyi, kalkındırmayı ve hayat normalleşene kadar omuz vermeyi içerendir” dedi.

Emine Erdoğan, açılışı yapılan Hayır Çarşısı’nda, bölgede faaliyet gösteren merkezlerin yanı sıra Şule Yüksel Şenler Vakfı’nın tasarım ve dikiş atölyelerinde üretilen ürünlerin de yer aldığını hatırlatarak, ayrıca 11 ilin el sanatları ve gastronomik zenginliklerinin de sergilendiğini kaydetti.

Erdoğan, “Bakanlıklarımızın ve yerel yönetimlerimizin desteğiyle oluşan çarşıyı ziyaret eden konuklarımızdan dileyenler bu anlamlı günün hatırasını hayatına katabilecek, isteyenler de ürünü yeniden depremzedelere armağan edebilecektir. Böylelikle çok yönlü bir destek gerçekleştirilecek, gelirler, ürünlerin imal edildiği şehirlerimize dağıtılacaktır” diye konuştu.

Hayatı boyunca kendi yaraları kanarken başkasının yarasına pansuman yapabilen insanların özverili çabalarına tanık olduğunu belirten Emine Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:
“O güzel insanların her eylemleriyle dünyaya umut aşıladıklarını gördüm. Bu vesileyle bütün sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte Şule Yüksel Şenler Vakfının faaliyetlerini şevkle sürdüren ekiplerine ve usta öğreticilerine de şükranlarımı sunarım.”

Konuşmanın ardından deprem bölgesinde faaliyet gösteren belediye başkanları ile hatıra fotoğrafı çektiren Emine Erdoğan, daha sonra stantları gezdi.

ÜRÜNLERİ SATIN ALIP DEPREMZEDELER YARARINA BAĞIŞLADI
Emine Erdoğan, 11 il adına açılan ve vazolar, el işi dikiş nakış ürünleri, antika eşya, yağlı boya tablolar, tekstil ürünleri ve hediyelik eşyanın bulunduğu sergide satın aldığı ürünleri, yine depremzedeler yararına AFAD’a bağışladı.

Etkinliğe katılan koleksiyoner Yusuf İyilik de koleksiyonundan ürünleri Hayır Çarşısı için hediye etti.
Emine Erdoğan’a stantları gezdiği sırada Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Şule Yüksel Şenler Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta da eşlik etti. Etkinliğe, iş dünyasından hayırseverler, sivil toplum temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

“SATIN AL BAĞIŞLA”
“Satın al bağışla” fikriyle hayata geçirilen sergide, hayırseverler tarafından depremzedeler yararına satın alınan eşya AFAD’a bağışlanabiliyor. Çarşı, 25 Temmuz’a kadar açık kalacak.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx