Eski DPT Müsteşarı anlattı: “Ekonomik krizden çıkış için ne yapmalı”

2011 yılında kapatılan Devlet Planlama Teşkilatı’nın eski Müsteşarı Ali Tigrel Cumhuriyet’ten İklim Öngel ile yaptığı söyleşide, ekonomik krize dair çıkış önerilerinden bahsetti.

Devlet Planlama Teşkilatı’nın yerinin doldurulamadığını söyleyen Tigrel, şu an yaşanan ekonomik krizin kırılma noktaları olarak 2019-2020 yıllarında yaşanan Merkez Bankası rezerv kaybı ve son 20 aylık bir sürede izlenen aşırı negatif reel faiz politikasını işaret etti.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erken ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekonomi politikalarında doğru adımlar attıklarını belirterek “Önümüzde mahalli seçimler var, o nedenle konuşmak için erken.” dedi.

“BU DURUM SÜRDÜRÜLEMEZ”

Cari işlem açığının hükümetin öngördüğü sayıların aksine adeta patladığını ifade eden eski Müsteşar Ali Tigrel, açığın kaynağı belli olmayan sermaye girişleriyle finanse edilmesinin sürdürülebilir bir durum olmadığını paylaştı.

Tigrel, ekonominin toparlanması için ise şu önerilerde bulundu;

“İç ve dış siyaset normalleşmeden, parlamenter demokrasiye geri dönülmeden, hukuk ve yargı sisteminin bağımsızlığı ve tarafsızlığı tam olarak tesis edilmeden, kuvvetler ayrılığı ve denetim mekanizmaları şeffaflık içinde çalışmadan, kilit atamalar liyakat esaslarına göre yapılmadan, MB, TÜİK gibi kurumların bağımsızlığı konusunda hiçbir kuşku bırakılmadan ve nihayet, belki de çok önemli olan bir konu da budur, toplumu kutuplaştırıcı söylem ve politikalardan vazgeçmeden beklentiler olumluya dönmez.”

DR. ALİ TİGREL KİMDİR?

1946’da İstanbul’da doğdu. TED Ankara Koleji’ni bitirdi. Londra Üniversitesi, Imperial College’de kimya mühendisliği okudu. Master sınıfını birincilikle bitirdi ve mezuniyet tezi Londra Üniversitesi’nde sadece üç kişiye verilen “üstün başarı” ödülüne değer görüldü. Zamanın DPT müsteşarı Turgut Özal’ın isteğiyle kısa bir süre Devlet Planlama Teşkilatı bünyesinde bulunan “Araştırma Grubu”nda görev yaptı. 1988’de DPT Müsteşarlığı’na atandı. 1989-1991 arasında Petkim Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı. 1993’te Başbakan Tansu Çiller’in isteği ile başbakan başdanışmanlığı yaptı. Tigrel’in mühendislik ekonomisi dalında basılmış iki kitabı, değişik yayın organlarında yayımlanmış binden fazla yazısı bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx