Hakkari peş peşe sallandı, Ahmet Ercan ve Naci Görür’den uyarı geldi: 7 büyüklüğünde deprem üretebilir, heyelana dikkat!

Son günlerde birçok ilde artçı sarsıntılar yaşanmaya devam ediyor. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yarım saat içerisinde art arda üç deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, dün saat 19.37’de merkez üssü Hakkari’nin Yüksekova ilçesi olan 4,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

İlk depremin ardından saat 19:52’de 3,5 ve saat 20.06’da 4,5 büyüklüğünde olmak üzere iki deprem daha kaydedildi.

ERCAN: DEPREM BOŞLUĞU VAR

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Hakkari Yüksekova’da peş peşe gelen depremlerin ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Yılın son günü Hakkari’de Şemdinli – Yüksekova sağ yanal atımlı kırığı üzerinde iki deprem 19.37 M4,7, 20.06 M4,6 büyüklüğün 5 km odak derinliğinde oldu. Bu bölgenin M7 dolayında bir depreme gebe olduğunu önceden bildirmiştim. Burada bir deprem boşluğu var” dedi.

NACİ GÖRÜR’DEN ALTERNATİF YOL UYARISI

Prof. Dr. Naci Görür de heyelan riskine dikkat çekerken “Yüksekova Hakkari’de 4,7 ve ardından da 4,6 artçı deprem oldu. Depremler muhtemelen Bitlis- Zagros Bindirme kuşağının içerisinde. Bu bölgede depremin olması mümkün çünkü Arap Levhası kuzeye doğru hareket ederk Doğu Anadolu’yu sıkıştırdı. Dolayısıyla Bitlis-Zagros bindirme kuşağında hareketlenmeler olabilir. Hakkari ‘de bu depremler sonucu çeşitli yerlerde heyelanlar da gelişebilir. Hakkari’de ulaşım yolları çok sınırlı olduğu için olası bir acil müdahalede alternatif yolların yapılması çok önemlidir” dedi.

“FAYLAR 7 ÜZERİ DEPREM ÜRETEBİLİR”

Prof. Dr. Okan Tüysüz de şu uyarılarda bulundu:
“Bu bölge Yüksekova-Şemdinli ve Başkale fayı dediğimiz birkaç fayın etkisi altında. Geçmişte İran kaynaklı bir depremden etkilenmiş, 1930’da ve büyüklüğü 7,2. Bu bayağı büyük bir deprem. Ciddi anlamda hasar vermiş. Bu bölge hep söylediğimiz gibi, Arap levhasının Anadolu’yu kuzeye itittirdiği etkin olduğu bölgelerden birisi. Geçmişte deprem yaşamış, gelecekte de depremler yaşayacak anlamına geliyor. Bugünkü depremlerin büyük bir depremin işaretçisi olduğu söylenemez. Daha büyük bir deprem olur mu, böyle bir potansiyel var. Bu potansiyel yaşanan depremlerle alakalı değil. Sözünü ettiğimiz fayların 7 büyüklüğünde bir deprem üreteceğini biliyoruz. Benim kanaatim yakın zamanda böyle büyük bir depremin olmayacağıdır. Bir depremin öncü olup olmadığı, ardından büyük depremin geleceği bilinemez. Bu bölge için çok büyük bir deprem beklentimiz şimdilik yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx