Servetleriyle adeta şirket gibi olan aileler… İşte dünyanın en zengin, soyadından “servet akan” 10 ailesi

1. Walton Ailesi

Şirket: Walmart

Net Değer: 173,1 milyar dolar

Walton ailesi, perakende gelir elde etmenin yolunu çok iyi biliyor. Aynı adı taşıyan mega perakendeci Walmart’ın tahmini küresel geliri 611,3 milyar dolar. Aile, şirketin neredeyse yarısına sahip olduğundan, ailenin gelecek nesilleri oldukça rahat olmalı.

2. Mars Ailesi

Şirket: Mars

Net Değer: 160 milyar dolar

Mars ailesi, 1902 yılında şeker satarak başladı. Artık M&M’lerle Mars barından bile daha iyi tanınan şirket, varlıklarını evcil hayvan bakımı gibi alanlara ayırdı. Dört kuşak sonra bile, şirket hâlâ Mars ailesinin pek çok üyesi tarafından yönetiliyor.

3. Koch Ailesi

Şirket: Koch Industries

Net Değer: 128 milyar dolar

Petrolde para olduğu söyleniyor ve Koch ailesi bunu çok iyi kanıtlıyor. Şirketin miras kaldığı dört kardeş 1980’lerde kavga ettikten sonra, petrol imparatorluğunu yöneten aile fertlerinin sayısı iki kardeşe kadar düştü. Koch kardeşler holdingi Koch Industries’in yıllık 115 milyar dolar gelir elde ettiği tahmin ediliyor.

4. Al Suud Ailesi

Şirket: Suudi Kraliyet Ailesi

Net Değer: 105 milyar dolar

Suud Hanedanı – teknik olarak bir şirket olmasa da – neredeyse asırlık bir monarşi olan Suudi kraliyet ailesiyle ilişkili. Bu nedenle, ailenin tam servetini tahmin etmek zor. Nihayetinde, servet, ülkenin geniş petrol rezervlerinden ve Kraliyet Divanı’ndan yapılan ödemelerden kaynaklanmakta. Bununla birlikte, aile aynı zamanda devlet sözleşmeleri ve arazi anlaşmalarından da sorumlu.

5. Hermes Ailesi

Şirket: Hermes

Net Değer: 94,6 milyar dolar

Çoğu insan parayı el çantalarında tutar, ancak Fransız moda evinin arkasındaki aile, servetlerinin büyük bir kısmını çanta yapıp satarak kazandı. Birkin çantalarının yanı sıra eşarplar, kravatlar ve diğer tasarımcı kıyafetleri aileyi dünyanın en zenginlerinin arasına soktu.

6. Ambani Ailesi

Şirket: Reliance Industries

Net Değer: 83,4 milyar dolar

Dhirubhai Ambani’nin oğulları babalarının servetini devraldı ve ardından Reliance Industries, oğlu Mukesh Ambani’yi şirketin başına getirdi. Mumbai merkezli bu holding, dünyanın en büyük petrol arıtma kompleksi. Son Anil Ambani, telekomünikasyon ve varlık yönetimini alanlarında da faaliyet gösteriyor.

7. Cargill, MacMillan Ailesi

Şirket: Cargill

Net Değer: 65,2 milyar dolar

Tahıl depolama deposu olarak başlayan bu aile şirketi, şimdi dünyanın en büyük tarım şirketlerinden biri. Cargill’in ayrıca tahmini yıllık geliri 165 milyar dolar. Şirketin taşıdığı iki ayrı isim, kurucu William W. Cargill ve damadı John H. MacMillan’dan geliyor. Bugünlerde bu isimlerin torunları şirketi yönetiyor.

8. Wertheimer Ailesi

Şirket: Chanel

Net Değer: 63,2 milyar dolar

Sevilen ve saygın moda evi, 1920’lerde Wertheimer ailesinin Coco Chanel’in tasarımlarını finanse etmesiyle kuruldu. O zamandan beri şirket, 5 numaralı parfüm ve ikonik mini döpyesleri gibi en çok satan temel ürünleri elinde tutuyor.

9. Thomson Ailesi

Şirket: Thomson Reuters

Net Değer: 54,4 milyar dolar

Thomson ailesi sadece dünyanın en zengin ailelerinden biri değil, aynı zamanda Kanada’daki en zengin aile statüsünü de elinde tutuyor. Aile, radyodan başlayarak medyadan para kazandı ve şimdi bir finansal veri ve hizmet sağlayıcı olan Thomson Reuters’in üçte iki hissesine sahip.

10. Hoffman, Oeri Ailesi

Şirket: Roche

Net Değer: 45,1 milyar dolar

İlaç üreticisi Roche Holdings’in biriktirdiği servete baktığınızda, ilaç sektöründe çok büyük para olduğunu anlamak hiç de zor değil. Şirket 1896 yılında Fritz Hoffman-La Roche tarafından kuruldu ve bugün gelirinin çoğunu onkoloji ilaçları üreterek kazanıyor. Bugün, kurucuların büyük torunları hala şirketin %9’unu kontrol ediyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx