Şimşek ABD’de: ‘Yatırımcılara Erdoğan’ın desteğini aldığını söyledi’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılmak ve Genel Kurul marjında temaslarda bulunmak üzere beraberindeki heyetle birlikte ABD’nin New York kentinde. ABD basınına yansıyan haberlere göre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de bu kapsamda bankacı ve yatırımcılarla görüştü.

Bloomberg’den Sercan Hacaoğlu’nun haberine göre, ülkenin sorun yaşayan ekonomisi için ihtiyaç duyulan yatırımı çekmek üzere bankacı ve yatırımcılarla görüşen Şimşek, Erdoğan’ın son dönemde daha geleneksel ekonomi politikalarına dönüşü karşısında temkinli davranan yatırımcıların endişelerini hafifletmeyi amaçlıyor.

‘ERDOĞAN’IN ANİ BİR U DÖNÜŞÜ YAPABİLECEĞİNE YÖNELİK ENDİŞE SÜRÜYOR’

Goldman Sachs ve Türkiye-ABD İş Konseyi’nin (TAİK) düzenlediği yatırım konferansında konuşan Şimşek, yatırımcılara ekonomi yönetiminin Erdoğan’ın tam desteğini aldığını, yüksek enflasyonu ele almanın ise ‘bir numaralı öncelikleri’ olduğunu söyledi.

Şimşek’in açıklamasının Merkez Bankası’nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararının öncesinde geldiğini hatırlatan Bloomberg’e konuşan In Touch Capital Markets kur stratejisti Piotr Matys, “Yatırımcılar Şimşek’e saygı duysa da yine de çetin bir kalabalıkla karşılaşabilir. Bazı piyasa paydaşları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ani bir U dönüşü daha yapabileceğine ve oldukça yüksek bir enflasyonla sonuçlanacak başka bir deney uğruna geleneksel politika yolundan ayrılacağına yönelik endişeli olmayı sürdürüyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Eylül Pazartesi günü yaptığı açıklamada Şimşek ve Merkez Bankası’nın enflasyonu dizginlemek için izlediği politikalara desteğini açıkladığını hatırlatan Bloomberg, son politika değişikliğinden önce yıllarca izlenen oldukça gevşek para politikasının enflasyon krizine yol açtığı ve yabancı yatırımcıların lira varlıklardan kaçmasına neden olduğu değerlendirmesinde bulundu.

ŞİMŞEK: ERDOĞAN’IN TAM DESTEĞİ GÜVENİ ARTIRAN EN ÖNEMLİ UNSUR

Bakan Mehmet Şimşek de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, New York’ta yatırımcılarla yaptığı görüşmelere ilişkin olarak, “Bu görüşmelerimizin Türkiye’ye fon akışında katkısının olacağına inanıyorum” ifadesini kullandı.

AA’nın aktardığına göre, ABD temasları kapsamında New York’ta iş insanları, fon yöneticileri ve kredi derecelendirme kuruluşlarının üst düzey yöneticileriyle verimli görüşmeler yaptıklarını ifade eden Şimşek, dün iki ayrı önemli etkinliğe katılarak Türkiye’ye ilgi duyan kalabalık bir yatırımcı grubuna hitap etme imkanı bulduğunu belirtti.

Şimşek, dünyanın önemli yatırım bankalarından Goldman Sachs’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen bu buluşmaların ilkinde, dünyanın önde gelen fonların yöneticileriyle yuvarlak masa toplantısında bir araya gelerek, Türkiye’nin ekonomi programının hedeflerini ve izlenecek yol haritasını paylaştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türkiye-ABD İş Konseyi ve Goldman Sachs ortak organizasyonunda düzenlenen 13. Türkiye Yatırım Konferansı’nda ise kalabalık bir yatırımcı kitlesine hitap ederek Türkiye’nin ekonomik görünümüne ilişkin bir sunum yaptım. Cumhurbaşkanımızın enflasyonun kontrol altına alınmasına yönelik politikalarımıza verdiği tam destek, politika çerçevemize güveni artıran en önemli unsur. Bu görüşmelerimizin Türkiye’ye fon akışında katkısının olacağına inanıyorum.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx