‘Süper Kupa’ krizi İtalya basınında: ‘Milan’ın sembolü de engellenebilir’

Galatasaray ve Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da 29 Aralık Cuma akşamı oynanması planlanırken iptal edilen Süper Kupa finalinde yaşanan kriz, bu ay bu ülkede dördüncü kez Süper Kupa maçları düzenleyecek olan İtalya’da da yankı buldu.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre, ülkenin en büyük gazetelerinden Corriere della Sera dün haberi “Barışçı sloganlara hayır. Riyad’da diplomatik vaka, Türk Süper Kupası iptal” başlığıyla verdi. Il Giornale gazetesi de 31 Aralık’ta baş sayfasından yayımladığı yorum yazısında, “Suudilerin evinde barıştan söz etmek yasak” dedi.

‘MUTLU YILLAR, DAHA DOĞRUSU SELAM…’

Il Giornale’de Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’ın ‘rönesans’ projesine atıfla “Arabistan, huzursuz rönesans” başlığıyla yayımlanan yazıda şöyle denildi:

“Muhammed bin Salman eylül ayında, Ortadoğu’nun yeni Avrupa olacağını ve bir sonraki küresel Rönesans’a öncülük edeceğini ilan etti. Muhammed, Oriana Fallaci’yi okumuş olmalı ama Rönesans’tan önce gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin azmettiricisi rolü oynadığı gerçeğini söylemesi gerekiyor. Ama kimin umurunda: Inter-Napoli-Lazio-Fiorentina ve Real&Atletico Madrid-Osasuna-Barcelona, ocak ayı ortasında futbol oynamak için Arabistan’a akın edecek. Mutlu yıllar. Daha doğrusu, Selam.”

‘2023’ÜN SONUNDA YANGIN ÇIKARAN FUTBOL OLDU’

Il Foglio gazetesi de Galatasaray-Fenerbahçe hadisesini detaylı olarak aktardığı haberinde, “Bir şehir efsanesine göre yüzyıl önce futbolun savaşları durdurma gücü vardı, 2023’ün sonundaysa yangın çıkaran futbol oldu” diye yazdı.

Il Foglio da İspanya ve İtalya Süper Kupa maçlarının gelecek ay Riyad’da oynanacak olmasına atıf yaparak şöyle devam etti: “Gelecek haftalarda Riyad, İspanya Süper Kupası veya dört takımla (Fiorentina, Inter, Lazio, Napoli) İtalya Süper Kupası gibi benzer etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Bu gibi sansasyonel diplomatik vakalardan kaçınmak için umalım ki protokol etraflıca detaylandırılmış ve paylaşılmış olsun.”

‘HAÇIN SERGİLENMESİNİN ENGELLENMESİNE GİDEN YOL ÇOK KISA OLABİLİR’

Il Manifesto gazetesi, Süper Kupa finalinin iptali haberini “Atatürk ‘istenmeyen kişi’. Riyad’da maç iptal” başlığıyla duyurdu. Gazete, Atatürk’ün bugünün Türkiye’sinde ‘dokunulmaz’ ve ‘tartışılmaz’ bir yere sahip olduğunu, Suudi Arabistan’ın karşı durduğu laikliğin de Türkiye toplumunun bir kısmı için büyük öneme sahip olduğunu vurguladı.

La Verita gazetesi ise Suudi Arabistan ve Katar gibi ‘petrol zengini’ ancak ‘demokratik çeşitliliği sevmeyen’ ülkelerle yapılan futbol anlaşmalarını eleştirdi. Gelecek ay Süper Kupa için Riyad’a gidecek İtalyan takımlarından Inter’in, memleketi Milan kentinin bayrağındaki haç işareti yüzünden sorun yaşaması ihtimaline dikkat çeken gazete şöyle yazdı:

“Atatürk’ü yasaklamaktan, örneğin Milanlı bir takımın Milan’ın sembolünü (haç) sergilemesini engellemeye giden yol çok kısa olabilir.”

İtalya basınındaki haberlere ve sosyal medya paylaşımlarına gelen okur yorumlarında da ağırlıkla Galatasaray ve Fenerbahçe ekipleri çekilme kararları nedeniyle tebrik edildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx