Timur Soykan’dan Bakan Koca’nın açıklamasına tepki: Bunların sorumlusu Sağlık Bakanı, protesto konusunda akıl veriyor

BirGün yazarı Timur Soykan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın Hatay’da yuhalanarak protesto edilmesinin ardından yaptığı açıklamaya tepki gösterdi. Soykan, ”Bunların sorumlusu Sağlık Bakanı protesto konusunda akıl veriyor. Yazık bize” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerin birinci yıl dönümünde Hatay’a gerçekleştirdiği ziyarette yuhalanarak protesto edilen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından tepki gösteren bir paylaşım yapmıştı.

Soykan’ın açıklaması şu şekilde:

”Depremde hastaneler yıkılmış, yıkılmayan hastanelerde insanlar yoğun bakımda boğulmuş. Günler sonra yoğun bakım ünitelerinde terk edilmiş, can çekişen insanlar, cenazeler bulunmuş. Binlerce insan hastane olmadığı için ölmüş. Bu surada klip çeken, bunların sorumlusu Sağlık Bakanı protesto konusunda akıl veriyor. Yazık bize.”

Ne olmuştu?

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerin birinci yıl dönümünde Hatay’a gerçekleştirdiği ziyarette yuhalanarak protesto edilen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından tepki gösteren bir paylaşım yaptı.

Bakan koca, “Depremde kaybettiğimiz canların saygıyla anılmasından, hatıralarının yad edilmesinden, sessizlik içinde ruhlarına fatihalar okunmasından, dualar edilmesinden rahatsız olan mı var? Bu dakikalar hürmet dakikalarıdır. Bunun aksine davranış hem yaşayanları hem aramızdan ayrılanların ruhunu incitir” dedi.

Koca’nın paylaşımındaki “Yeri gelir protesto anlayışla karşılanır. Ama bu hürmet dakikaları onun vakti değil” sözleri ise sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Resmî anma törenine katılan iktidar yetkililerine tepki gösteren eski milli futbolcu Gökhan Zan, “3 gün bizi ölüme terk ettiniz. İstemiyoruz sizi” diye bağırdı.

6 Şubat depremlerinde yaşamını yitirenler için Hatay’da; Köprübaşı mevkiinde ve Yunus Emre Parkı’nda iki ayrı anma etkinliği düzenlendi.
 

TIKLAYIN – Türkiye’de saatler 04.17’de durdu | Binlerce insan, 6 Şubat depremlerinde kaybettikleri yakınlarını andı

TIKLAYIN – Üzerinden 1 yıl geçti: 6 Şubat depreminin simge fotoğrafları…

TIKLAYIN – Depremzedelerden 6 Şubat isyanı: “Enkaz altındaki insanlara kendi selalarını dinlettiler; unutmak yok, affetmek yok!”

TIKLAYIN – 6 Şubat’ta yitirdikleri için karanfil ve bahurlarla sessizce yürüdüler: Büyük Halk Buluşması’ndan fotoğraflar

TIKLAYIN – Depremin birinci yılında Hatay öfkeli: Lütfü Savaş “istifa” sloganlarıyla, Fahrettin Koca yuhalamalarla protesto edildi

TIKLAYIN – 53 binden fazla canımızı yitirdik: 6 Şubat depremleri Türkiye’de sessiz yürüyüş ve protestolarla anıldı!

TIKLAYIN – 6 Şubat’ta zaman durdu: 11 ildeki yıkımı gözler önüne seren kareler

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx